October 5, 2013

Saturday Night Light the Lot

Sponsored By Truck – Lite Inc

            The Walker Cup – 3 Winners

Combination – Clayton Scheiber, LBJ

Bobtail – Randy Reza, Golden State Foods

Antique – Juan Gonzalez, A&L

October 6, 2013

Show & Shine

Class 1 - PROFESSIONAL SHOW TRUCK

Sponsor – Truck Gazette, Long Beach,   CA.

1st – Mike Maggini, Maggini Hay

2nd – Kelvin Monzon, Monzon Trucking

3rd – Juan Gonzalez, A&L

Class 2-A, Conv. 3 Axle 2009 to 2013

Sponsor – H.O.S Logistics, Surprise, AZ.

1st – Tim Stephens, Drake Farms

2nd – Juan Gonzales, Yamko

3rd – Shannon Crenshaw, JS Specialized Transport

Class 2-B, Conv. 3 Axle 2005 to 2008          

Sponsor – The Zamora Family, Tucson, AZ.

1st – Luis Pinon, Arrowhead

2nd – Cody Stevens, Cody Stevens Inc.

3rd – Steve Beatie, Godfrey Trucking

                                 Class 2-C, Conv. 3 Axle 1999 to 2004                              

Sponsor – M&J Trans, Chatsworth, CA.

1st – Jeremy Smith, Ram Transport

2nd – Juan Gonzalez, Clave Privada

3rd – Colton Pounds, CVT

                                         Class 2-D, Conv. 3 Axle 1994 to 1998                                      

Sponsor – .M&J Trans, Chatsworth, CA.

1st – Chris Governo, Southside Tow

2nd – Jose Oliveras, HC Enterprises

3rd – Dylan Sylva, DeBoer & Sons

Class 2-E. Conv. 3 axle 1988 to 1993

Sponsor – Southland Truck & Equipment Dismantling, Alta Loma, CA.

1st – Kent Swapp, Swapp Trucking

2nd – Luis Marraguin, LBJ

3rd – James Davis, JDT

Class 3-A, Conv. 2 Axle 2009 to 2013                    

Sponsor – Andre Musgrave Hay Sales, Riverdale, CA.

1st – Victor Maestaz, Hettinga

2nd – David Hale, GTC Trucking

3rd – Scott Armas

Class 3-B, Conv. 2 Axle 1999 to 2008

Sponsor – Annette Maggini, Riverdale, CA.

1st – Frank Fuentes, Fuentes Trucking

2nd – Mike Salinas, Salinas trucking

3rd – Jesse Ortiz, Lagomarsino

 

Class 3-C, Conv. 2 Axle 1989 To 1998                  

Sponsor – Diesel Truck Export, Fontana, CA

1st – Richard Hettinga, Rich’s Hay Connection

2nd – Jorge Fuentes, Fuentes Trucking

3rd – Danny Flenniken, MC Coating

                                    Class 4, All Cabovers Axle 1989 to 2013                                  

Sponsor – Cheryl Pangburn’s cooking Team, Sunland, CA

1st – JJ Verweij, JJ Verweij Transport

2nd – Hef Fagundes, Hettinga

3rd – Brad Myrik

Class 5, Working Antique, 1946 to 1966

Sponsor – A.T.H.S. H.Q, Kansas City, MO.

1st – Joe Arias, DJ Arias

2nd – Ray Rodriquez, Lil Ray’s Transport

3rd – Ron Kelsey, Kelsey’s Trucking

Class 6 Working Antique, 1967 to1988

Sponsor – A.T.H.S. H.Q, Kansas City, MO.

1st – Oscar Velasquez, Jemsal

2nd – Henry Velasquez, Jemsal

3rd – no entry

Class 7, Non Working Antique,1900 to 1988

Sponsor – A.T.H.S. H.Q. Kansas City, MO.

1st – Ruben Cendejas, Arrowhead

2nd – Gary Berrington, Berrington Trucking

3rd – Roger Ghidelli, Maggini

Class 8, Local Delivery

Sponsor – The Truck Club, Montebello, CA.

1st – Victor Maestaz, Hettinga

2nd – Colton Pounds, CVT

3rd – Jharod Vander Tuig, Vander Tuig Transport

Class 9, Dump Trucks – 2, 3 & 4 axles

Sponsor – Moose Legion # 205, Lancaster, CA.

1st – Jake Marval, Marval Trucking

2nd – Johnny Ciauri, LAC

3rd – Ozzie, Ozzie’s Trucking

Class 10 Wrecker/Tilt Roll Backs

Sponsor – EVR Trucking, Moreno Valley, CA.

1st – Ruben Cendejas, Arrowhead

2nd – Mariano Flores, Lagomarsino

3rd – Frank, Hal Hays


Class 11, Service Trucks – 2, 3 & 4 axles

Sponsor – EVR Trucking, Moreno Valley, CA.

1st – Jesse Ortiz, Lagomarsino

2nd – Mike Fletcher, Fletcher’s Diesel

3rd – Robert Bird, Granite Construction

Class 12, Specialty Rigs – 2, 3, 4 & 5 axles

Sponsor – New Vernon Truck Wash, Barstow, CA.

1st – Steven Carbett, American Heavy Haulers

2nd – Jharod Vander Tuig, Vander Tuig Transport

3rd – Jace Weisenburger

Class 13, Hobby Trucks/Drag Trucks/Custom Rigs

Sponsor – R. J. Ilten, Fontana, Ca.

1st – Bob Anderson

2nd – Tyler Swapp, Swapp Trucking

3rd – no entry

Class 14, Best Rockwood Interior

Sponsor – Rockwood Products, Manitowoc, WI.

1st – James Davis, JDT

2nd – John Gonzalez, Yamko

3rd – Jeremy Smith, Ram

Class 15, Small Fleet                        

Sponsor – Pothole Express Race Team, Tujunga, CA.

1st – Hettinga

2nd – CVT

3rd – Arrowhead

Class 16, Large Fleet

Sponsor – Pothole Express, Canyon Country, CA.    

1st – Road Transport

2nd – LBJ & Associates

3rd – Golden State Foods

Class T-18, Specialty Trailer

Sponsor – BRT Trucking, Riverside, CA.

1st – JJ Verweij, JJ Verweij Transport

2nd – Cody Stevens, Cody Stevens, Inc

3rd – Stave Oswalt, DeBoer & Sons

                                                                               Class T-19 Flat Beds                                                                       

Sponsor – Eight Point Trailer, Fontana, CA.

1st – Dennis McClousky, Maggini

2nd – Victor Maestaz, Hettinga

3rd – Ray Rodriquez, Lil Ray’s Transport

                                              Class T- 20, Heavy Hauler/ Low Beds                                            

Sponsor – MJF Equipment, Llano, CA

1st – Vincent Lantz, HC Enterprises

2nd – Jose Olivares, HC Enterprises

3rd – John Lagomarsino, Lagomarsino Trucking

Class T-21, End Dumps Keith Phillips Memorial Trophy

Sponsor – The Rick Nay Family, Corona, CA.

1st – Vance Bealer, DJ Arias

2nd – Edward Morales

3rd – no entry

Class T-22 Transfer Dumps

Sponsor – Fletchers Diesel Service, Lancaster, CA.

1st – Bruce Campbell, Campbell Trucking

2nd – John Murray, M&J

3rd – Mathew Strattan

Class T-23 Stainless Tanker      

Sponsor –. Caliva’s Truck Wash & Polish, Montebello. CA.

1st – Luis Pinon, Arrowhead

2nd – Scott Mesias, Arrowhead

3rd – no entry

Class T-24 Aluminum Tanker,

Sponsor – Caliva’s Truck Wash & Polish, Montebello, Ca

1st – Clayton Scheiber, LBJ

2nd – Corey Atkins, Dan Corville

3rd – Larry Bowman, LBJ

Class T-25 Cross Country / Over the Road

Sponsor – New Vernon Truck Wash, Barstow, CA.

1st – Ray Rodriquez, Lil Ray’s Transport

2nd – Cody Stevens, Cody Stevens Inc.

3rd – Armando Burguan, Yamko


October 6, 2013

DRAGS!!!

                                           Class 40, All Diesel big Rigs, Bracket Races.                                      

Sponsor – The Ulberg Family

Winner – Keith Pounds

Runner-Up – Armin McKee

Class 43, Super Drag Truck Trophy

Sponsor - Detroit Diesel, Detroit, MI.

Winner - Wayne Talkington

RunnerUp – Keith Pounds

Class 49 Pick Ups Diesel only  

Pacific Performance Engineering

Winner – Steve Price

RunnerUp – Spencer Loudenback

Class 50, Pick Ups, S.U.V’s, Vans (slicks only)        

Sponsor – Marilyn Graves, Sherman Oaks, CA.

Winner - John Sapone

RunnerUp – Jay Huck

Class 51, Pick Ups, S.U.V’s, Vans (street tires)

Sponsor – Paul Pangburn, Sunland, CA.

Winner – Dan Marquez

RunnerUp – Edgar Reyes

Class 52 JR. Dragsters

Sponsor – 4th Annual Savannah Hall,

Jr. Dragster Meet, Fontana, CA.

Winner – Kaitlyn Saralt

RunnerUp Haylee Ramos


 


The STARS of the SHOW! SPECIALTY TROPHIES!


                                                         Longest Tow –Bob Atkins Memorial Trophy                                                                  

Sponsor – Silva Kustom Trucks, Chowchilla, CA.

JJ Verweij from Lopik, Holland

                                                                                   Best Reaction Time                                                                                     

Sponsor – Hofstee Farms, Tipton, CA.

John Sapone

                                                                                  Quickest Pick up Truck                                                                               

Sponsor – Hofstee Farms , Tipton, CA.

Edgar Reyes                    

 

                                                     Best Engine                                                  

Sponsor – United Diesel Service, S El Monte, CA.

Ray Rodriquez, Lil Ray’s Transport

                                                      Best Interior                                                    

Sponsor – American legion Post #377, Sunland/Tujunga, CA

JJ Verweij, JJ Verweij Transport

                                                                      Best Sleeper                                                                    

Sponsor – Traction, Rancho Domingues, CA

Ron Kelsey, Kelsey’s Trucking

Best Kenworth in Show

Sponsor – Ray Del Pino, Covina, CA.

Tyler Swapp, Swapp Trucking

Best International in Show                                

Sponsor – Roadworx Magazine, Callender, Iowa

Noe Garza, Dark Horse Express

Best Freightliner in Show               

Sponsor – Gonzales Family, Granada Hills, CA.

Kelvin Monzon, Monzon Trucking

Best Peterbilt in Show

Sponsor – Rush Truck Center, Fontana, CA.

Roel Hofstee, Hofstee Farms

 

                                                                                   King of the Hill                                                                                 

Sponsor – The Westover Family, Rialto, CA.

American Heavy Haulers

 

                                                                               Sponsors Choice                                                                             

Sponsor – 10/4 Magazine, Huntington Beach, CA.

Fabian Ortiz, Nava

Ugliest Truck

Sponsor – The Galloway Family, Acton, CA

Paulo Hernandez

                                                 Best Art & Graphics Detail                                                

Sponsor – Signatures Gallery, Brookings, OR

Ray Rodriquez, Lil Ray’s Transport  

Peoples Choice, Sharon Young Memorial Award

Sponsor – Stempinski Family, Beecher, IL.

Wayne Talkington  

                      Quickest Big Rig, Christopher Algorri Memorial Award                        

Sponsor – The Algorri Family, San Gabriel Valley, CA.

Wayne Talkington

BEST OF SHOW

Sponsor - 10/4 Magazine, Huntington Beach, CA

JJ Verweij, JJ Verweij Transport