2012 Winners.

Congratulations Winners! Plus a big “Thank You!” to our sponsors!

 

Light the Lot! - Truck-Lite Inc.

Bobtail Class

            1st: Matt McReynolds – McReynolds’ Trucking

            2nd: John Gonzales – Yamko Truck Lines

            3rd: David Perris – Valley Transport

Combination Class

1st: Doug Gaudi – Hemme Hay

            2nd: Robert Dees – Devries Transport

            3rd: Juan Henriquez – Yamko Truck Lines

Antique Class

1st: Phil Callen – Callen Truck Restoration

            2nd: Melvin Maggini – Maggini Trucking

            3rd: Juan Gonzales – A&L Truck Supply

 

SHOW & SHINE

1. Professional Show Truck - The Truck Gazette - Long Beach, CA

            1st: Leroy Bracelin – Brent’s Custom Trucks        

2nd: Alberto Caballero – Betuco’s Trucking

            3rd: Yofon Enriquez – Golden State Foods

2a.  Conv. 3 axle 2009 to 2012 - Eagles Aerie #2215 - Pomona, CA

            1st: John Gonzales – Yamko Truck Lines   

2nd: Albert Guzman – Guzman Express     

3rd: Jeremy Jones – R.D. Reed Transport

2b.  Conv. 3 axle 2005 to 2008 -HOS Logistics - Surprise, AZ

            1st: Curtis Christians – Dedicated Ride

            2nd: Paul Brown – Ram Transport

            3rd: Jimmy DeLeon – American Wrecking

2c.  Conv. 3 axle 1999 to 2004  - American Legion Post 30 - Pomona, CA

            1st: Monte Orsi – Orsi Transport

            2nd: George Lions – Guzman Express

            3rd: Steve Hettinga – Hettinga Transport

2d.  Conv. 3 axle 1994 to 1998 - American Legion Post 377 - Tujunga, CA

            1st: Peter Wassenaar

            2nd: Jason Setterberg – FCT

            3rd: John Lagomarsino – Lagomarsino Transport

2e.  Conv. 3 axle 1988 to 1993 - JB Wholesale Supply - Newhall, CA

            1st: James Davis – JDT Trucking

            2nd: Ernie Rubio – Jessica Martinez Trucking

            3rd: Matt McReynolds – McReynolds Trucking

3a.  Conv. 2 axle 2009 to 2012 - Truck Lite, Hesperia, CA, CA

            1st: Scott Armas – Scott Armas Trucking   

3b.  Conv. 2 axle 2004 to 2008  - The Snyder Family - Quartz Hill, CA

            1st: Shane Mosqueda – Gardner Trucking

            2nd: Adrian Gonzales – Gardner Trucking 

 

3c.  Conv. 2 axle 1999 to 2003  - West Valley Water - LA, CA

            1st: John T – Silva Hay

            2nd: Jharod VanderTuig – VanderTuig & Sons Trucking

            3rd: Hector Santos – H. Santos Trucking

3d.  Conv. 2 axle 1988 to 1998 - East Valley Water - LA, CA

            1st: Gilbert Gonzales – Gonzales G&R

            2nd: Danny Flenniken – MC Coating

            3rd: Alexis Solares – Alexis Trucking

4.    Cabover 3 axle 1988 to 2012 - Cheryl Pangburn’s Cooking Team - Sunland, CA

            1st: Dennis McCluskey – Maggini Trucking

            2nd: 185 – Lazaro Aguirre – Gardner Trucking    

5     Cabover 2 axle 1988 to 2012 - Moose Legion #205 - Lancaster, CA,

            1st: Chase Brassart – Maggini Hay

            2nd: Josh Loya – Gardner Trucking

            3rd: Jonny Cat – Hemme Hay

6a.  Working Antique 1946 to 1966 - min. 25K miles a year - ATHS HQ - Kansas City, MO

            1st: Steve Hettinga – Hettinga Transport   

 6b.  Working Antique 1967 to 1987- min. 25K miles a year - ATHS HQ - Kansas City, MO

            1st: Ron Kelsey – Kelsey’s Trucking

            2nd: Terry Norris – Norris Transportation

            3rd: Ryan Nelson – Nelson’s Trucking

7.    Non Working Antique 1900 to 1987 - ATHS HQ - Kansas City, MO

            1st: Bob Weyers – Heavy Transport

            2nd: Joyce Hofstee – Hofstee Farms

            Tie - 3rd: Ruben Cendejas – Arrowhead/Nestle

            Tie –3rd: Roger Ghidelli – Maggini Trucking

8.    Local Delivery (50K max. yearly miles) - The Truck Club - Montebello, CA

            1st: John Lagomarsino – Lagomarsino Transport

2nd: Toni Gibbons – Tyler Picknell Trucking

            3rd: Steve Hettinga – Hettinga Transport

9.    Dump Trucks 2,3, & 4 axles - EVR Trucking - Moreno Valley, CA

            1st: Steve Hettinga – Hettinga Transport   

Tie-2nd: Joseph Chavez – Viramontes Express

Tie-2nd: Jake “The Snake” Marval – Marval Trucking

            3rd: David Leon – Viramontes Express

10.  Wreckers / Tilt Roll Backs 2, 3, 4, & 5 axles - EVR Trucking - Moreno Valley, CA

            1st: Ruben Cendejas – Arrowhead/Nestle

            2nd: John Lagomarsino – Lagomarsino Transport           

3rd: Kelvin Monson – Monson & Sons Enterprises

11.  Service Trucks 2, 3, & 4 axles - Westchrome - Temecula, CA

            1st: Michael Fletcher – Fletcher’s Diesel

            2nd: John Murray – M&J Transportation Service

            3rd: Tim Reiderer – R.D. Reed Transport

12.  Specialty Rigs 2, 3, 4, & 5 axles - The New Vernon Truck Wash - Barstow, CA

            1st: John Lagomarsino – Lagomarsino Transport

            2nd: Steve Hettinga – Hettinga Transport  

3rd: Steve Hettinga – Hettinga Transport

 

13.  Hobby Trucks - Drag Trucks - Custom Rigs - 4 State Trucks - Joplin, MO

            1st: Pat Rodriguez – TRS

            2nd: Pete Carpenter – Big Rig Exhaust Covers

            3rd: Steve Hettinga – Hettinga Transport

14. Small Fleet - Min. 3 trucks entered  - Pothole Express Race Team - Tujunga, CA

            1st: Liberty Linehaul

            2nd: Arrowhead/Nestle

            3rd: Hettinga Transport

15. Large Fleet  - Min. 8 trucks entered - Pothole Express Race Team - Tujunga, CA

            1st: Golden State Foods

            2nd: Gardner Trucking         

16. Rockwood Interior (Trophies courtesy of Rockwood) - Rockwood Products - Manitowoc, WI

            1st: John Gonzales – Yamko Truck Lines

            2nd: James Davis – JDT Trucking

            3rd: Juan Henriquez – Yamko Truck Lines

T18. Specialty Trailers - BRT Trucking - Riverside, CA

            1st: Steve Hettinga – Hettinga Transport

            2nd: David Fagundes

            3rd: Jharod VanderTuig – VanderTuig & Sons Trucking

T19. Flatbeds - All - Eight Point Trailer, Fontana, CA

            1st: James Davis – JDT Trucking

            2nd: Tommy Larson – Ryan’s Feed

            3rd: George Lions – Guzman Express

T20. Heavy Equipment Hauler / Low Bed - MJF Equipment - Llano, CA

            1st: Brad Janson – Gravel n’ Grit

            2nd: Hank DeWitt – R.D. Reed Transport

            3rd: Jose Oliveres – HC Enterprises

T21. End Dumps - Keith Phillips Memorial Trophy - The Rick Nay Family - Corona, CA

            1st: Steve Hettinga – Hettinga Transport

            2nd: Jimmy DeLeon – American Wrecking

            3rd: Robert Douglas – American Wrecking

T22. Transfer Dumps - Fletchers Diesel Service - Lancaster, CA

            1st: John Murray – M&J Transportation Services

            2nd: Joe Arias – DJ Arias & Sons

            3rd: Bruce Dodds – Mountain Materials

T23. Stainless Tankers - Caliva's Truck Wash & Polish - Montebello, CA

            1st: Shawn McClintic – Arrowhead/Nestle

            2nd: Steve Jones – Vermeer Transportation         

T24. Aluminum Tankers - Caliva's Truck Wash & Polish - Montebello, CA

            1st: Mike Doggett – M&J Tank Lines

            2nd: Mike Doggett – M&J Tank Lines          

T25. Cross Country/Over the Road - New Vernon Truck Wash - Barstow, CA

            1st: Monte Orsi – Orsi Transport

            2nd: Peter Todd – PMT Trucking

            3rd: Steve Beatie – Godfrey Trucking

 

 

 

DRAGS!

40. All Diesel Big Rigs - Bracket Races - The Ulberg Family - Palmdale, CA

Winner: Arman McKee        

Runner-Up: Mark Tarascou

43. Super Drag Trucks (Heads Up Only Race) - Tim Walker - Falconer, NY

            Winner: Wayne Talkington 

Runner-Up: Keith Pounds

45. JR. Dragsters - Fast Eddie & Savanna Hall

            Winners: Brandon Seraphene, Britney Garcia, & Clay Criner    

 

50. Pick Ups, SUVs, Vans (Slicks Only) - Marilyn Graves - Sherman Oaks, CA

            Winner: John Sapone

            Runner Up: Edgar Reyes

51. Pick Ups, SUVs, Vans (Street Tires Only) - Pat Johnson - Tremonton, UT

            Winner: Dan Grant

            Runner-Up: Ron Reiswig

52. Pick Ups (Diesels Only) - Paul & Cheryl Pangburn  - Sunland, CA

            Winner: Steve Price             

Runner-Up: Dan Grant

 

SPECIALTY TROPHIES

All Contestants Eligible

Longest Tow - Gulfway Insurers Of Hudson - Bayonet Point, FL

            Mike Blanton – Son Rise, Inc. Taylorsville, NC

Best Engine - United Diesel Service - South El Monte, CA

            Tyler Picknell

Sponsor's Choice - 10-4 Magazine - Huntington Beach, CA

            Bruce Geig – T&D Trucking

People's Choice (Sharon Young Memorial Award) - Stempinski Family - Beecher, IL

            John Silva – Silva Hay

Ugliest Truck - The Galloway Family - Acton, CA

            Kelvin Monson

King of the Hill Award - Westover Family - Rialto, CA

            Brian VanDyne – R.D. Reed

 

All Drag Contestants Eligible

Best Reaction Time - Hofstee Farms - Tipton, CA

            Dan Grant

Quickest  Pick Up Truck - Hofstee Farms, Tipton, CA

            Larry Sayag

Quickest Big Rig (Christopher Algorri Memorial Award) - Algorri Family - San Gabriel Valley, CA

            Wayne Talkington

 

All Show & Shine Contestants Eligible

Best Interior (Cab only) - Ray Del Pino - Covina, CA

            John Gonzales – Yamko Truck Lines

Best Sleeper - Commercial Carriers, Inc. - San Dimas, CA

            Curtis Christians – Dedicated Ride

Best Peterbilt in Show - Rush Truck Center - Fontana, CA

            Leroy Bracelin – Brent’s Custom Trucks

Best Freightliner in Show -  Gonzales Family - Granada Hills, CA

            Josh Loya – Gardner Trucking

Best Kenworth in Show - Gearjammers Truck Stop - Salt Lake City UT

            Yofon Enriquez – Golden State Foods

Best International in Show - Roadworx Magazine - Callender, IA

            Daniel Rodriguez – Golden State Foods

Best Metal Shine - Cooper’s Car and Truck Care - Hesparia, CA

            Mike Doggett – M&J Tank Lines

Best Art & Graphics Detail - Signatures Gallery - Brookings, OR

            Ernie - Jessica Martinez Trucking

Best of Show - 10/4 Magazine - Huntington Beach, CA

            Ryan Hooten – Ryan’s Feed & Trucking